Zelena Alternativa

Uz podrsku Federacije evropskih mladih Zelenih i Evropske Zelene Partije, ZOS je u decembru 2020. organizovao jednodnevni online seminar o omladinskom aktivizmu i Zelenim politikama. Nakon seminara radni tim je sastavio i vodic u kome elaborira o organizacijskim vrednostima i misiji, a koji mozete preuzeti na linku ispod:

Poziv za učesnike/ce lokalnog hakatona – “Omladina u prvim redovima borbe za socijalnu pravdu”

Zelena Omladina Srbije Vas sa zadovoljstvom poziva na lokalni hakaton na temu socijalnih prava “Omladina u prvim redovima borbe za socijalnu pravdu”  koji će se održati od 14-17 novembra u Novom Sadu.

Program je podeljen u 2 dela i zasniva se na principima neformalnog obrazovanja. Prvi deo obuhvata edukativni blok u trajanju od 2 dana u okviru koga ćemo se upoznati, imati team building aktivnosti i kroz interaktivne sesije i radionice učiti o određenim socijalnim pravima i kako nas se ona tiču. Drugi deo je sam hakaton koji će početi trećeg dana u 10h i završiti se četvrtog odnosno poslednjeg dana u isto vreme nakon čega će ekipe moći da prezentuju svoje projekte.

Prijave su otvorene za sve mlade ljude do 30 godina, kojima je gore navedena tema bliska kao i za one koji žele da nauče nešto novo.

Prijave su otvorene do 05. Novembra u ponoć nakon čega ćemo izabrati 15 učesnika. Možete se prijavitipopunjavanjem ovog formulara OVDE

***Smeštaj i hrana su obezbeđeni,a putni troškovi će biti refundirani, vaše je samo da ponesete dobro raspoloženje, želju za učenjem i timski duh

***Za sva pitanja koja imate i sve dodatne informacije koje su vam potrebne možete poslati mejl na stosicanastasija@gmail.com 

Ovaj događaj je podržan od strane:

Fotografija sa letnjeg kampa Federacije mladih evropskih Zelenih

Poziv – Škola klimatskih promena

Pozivamo sve mlade zainteresovane da se prijave i pridruže Školi klimatskih promena, koju organizuje Zelena omladina Srbije .

Škola klimatskih promena predstavlja niz interaktivnih predavanja i radionica na temu promena koje su zahvatile planetu Zemlju, a koje poslednjih godina sve više uzimaju maha. Učestali požari velikih razmera, ubrzano nestajanje biljnih i životinjskih vrsta širom sveta i porast broja vremenskih nepogoda prete da trajno izmene planetu kakvu danas poznajemo. Prema podacima Međunarodnog panela za klimatske promene pri Ujedinjenim nacijama, ostalo je još manje od 12 godina da se napravi radikalna promena pre nego što se pređe tačka bez povratka. Međutim, i pored ovih alarmantnih prognoza, malo šta je učinjeno ne bi li one ostale samo na papiru.

Na predavanjima Škole klimatskih promena skoncentrisaćemo se na uzroke i posledice koje se javljaju na mnogobrojnim društvenim poljima, iako ih možda nismo ni svesni. Nagle promena vremena kojim možemo posvedočiti u poslednjih nekoliko godina, zdravsteni problemi koji se javljaju u slučaju povećanja temperature i globalne migracije su samo neke od tema koje ćemo obraditi na predavajima, a zatim zajedno prodiskutovati.

Kome je škola klimatskih promena namenjena?

Škola klimatskih promena je namenjena svim mladim osobama od 16 do 30 godina starosti, koje interesuje tema klimatskih promena i koje žele da se aktiviraju na polju zelenog aktivizma.

Kako je škola klimatskih promena organizovana?

Predavanja će, počev od 20. oktobra, biti održavana svake druge nedelje. Na ukupno šest predavanja govoriće se o uzrocima i posledicama klimatskih promena, ali i mogućim rešenjima. Razmatraćemo prirode, političke, zdravstvene, socijalne i mnoge druge aspekte klimatskih promena.

Kako se prijaviti?

Ukoliko ste zainteresovani za učešće u Školi klimatskih promena, molimo vas da popunite online formular, najkasnije do 13. oktobra. Kandidatkinje i kandidati koji su se prijavili, dobiće obaveštenje o rezultatima izbora do 17. oktobra. Prvo predavanje u okviru Škole klimatskih promena će biti organizovano 20. oktobra Za sva pitanja ili dodatna pojašnjenja u vezi sa pozivom, možete pisati na: kancelarija@zelenaomladina.org

O Zelenoj omladini Srbije

Zelena omladina Srbije je omladinsko, nestranačko, neprofitno udruženje građana koje promoviše vrednosti Zelene politike. Zalažemo se za demokratsko društvo zasnovano na solidarnosti, jednakosti, znanju i razumevanju, društvo koje brine o zaštiti ljudskih prava i prirode, transparentno donosi odluke i nenasilno rešava konflikte.

Zelena omladina Srbije

Zelena omladina Srbije je omladinsko, nestranačko, neprofitno udruženje građana koje promoviše vrednosti Zelene politike od svog osnivanja 2000. godine. Zalažemo se za demokratsko društvo zasnovano na solidarnosti, znanju i razumevanju, društvo koje brine o zaštiti ljudskih prava i prirode, transparentno donosi odluke i nenasilno rešava konflikte.

Zelena omladina Srbije je omladinska organizacija koja zastupa globalni pristup prema širokom opsegu problema od ekologije do drustvene politike, preko edukacije o ljudskim pravima i zastupanju i promovisanju demokratske kulture. Insistiramo na principima transparentosti i jednakoj zastupljenosti i na ravnopravnom polozaju žena i muškaraca u radu naše organizacije. Pristup Zelene omladine je vođen načelima Zelene politike ka aktivizmu na lokalnom nivou, predlaganju strategija i programa političkim strukturama na nacionalnom nivou i saradnji sa partnerima na regionalnom i evropskom nivou.

Delatnost Zelene omladine Srbije se može podeliti na četiri segmenta: demokratija, socijalna pravda, nenasilje i životna sredina. Ova četiri segmenta ne treba uzimati kao posebne, otuđene i međusobno nezavisne segmente društvenog aktivizma. Naprotiv, pitanja demokratije, socijalne pravde, nenasilja i zaštite životne sredine interreaguju i prepliću se i u pogledu principa i načina razmišljanja i u pogledu rezultata koji daju u prirodi u svetu oko nas. Ova podela služi da bi se lakše identifikovale težnje Zelene omladine Srbije. U idealnoj realnosti, ove četiri teme bile bi shvaćene kao jedinstveno, celovito pitanje boljeg ljudskog društva i njegove okoline i najvažnije, održivosti ovo dvoje.

Ciljevi Udruženja su: unapređivanje zaštite životne sredine, prirode i ljudskih prava, edukacija građana, a posebno dece i mladih o značaju čuvanja i zaštite životne sredine, prirode i ljudskih prava, organizovanje aktivnosti na rehabilitaciji ugroženih područja, organizovanje aktivnosti u cilju zaštite ljudskih prava kao i javno zalaganje za promenu navika u pogledu korišćenja i čuvanja prirodnih resursa i u pogledu postupanja sa otpadnim materijalima, u pogledu postupanja prema raznolikostima, u pogledu poštovanja zabrane diskriminacije u svakom obliku, a sve u cilju stvaranja modernog drušva zasnovanog na solidarnosti, znanju i razumevanju; društva koje brine o zaštiti životne sredine, prirode i ljudskih prava, demokratski donosi odluke i brine za potrebe svih ljudi, bez obzira na njihove raznolikosti.